مزدوران را بشناسید که در سرکوب مردم ایران دست دارند

مزدوران را بشناسید که در سرکوب مردم ایران دست دارند

۱۳۹۷ تیر ۱۹, سه‌شنبه

سفیر آمریکا از آلمان خواست از برداشت ۳۰۰ میلیون یورو توسط ایران جلوگیری کند

 سفیر آمریکا از آلمان خواست از برداشت ۳۰۰ میلیون یورو توسط ایران جلوگیری کند

ریچارد گرِنِل، سفیر آمریکا در آلمان
گزارش یک روزنامه آلمانی حاکی است که سفیر ایالات متحده در آلمان از برلین خواسته تا درخواست ایران برای برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از حساب بانکی‌اش از یک بانک در هامبورگ را نپذیرفته و راه این انتقال پول را مسدود کند.
ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، روز دوشنبه ۱۹ تیر در گفت‌وگو با روزنامه پرتیراژ «بیلد» آلمان با اعلام این درخواست گفت که دولت ایالات متحده «به‌شدت» نگران برنامه‌های تهران برای انتقال صدها میلیون یورو به صورت نقدی به ایران است.
در همان روز دوشنبه روزنامه «بیلد» به نقل از چند مقام دولتی گزارش داده بود که تهران در صدد منتقل کردن ۳۰۰ میلیون یورو از بانک «تجارت اروپا - ایران» معروف به یانک ای‌آی‌اچ (Eihbank) به ایران است.
به نوشته این روزنامه، دلیل این کار نگرانی مقام‌های جمهوری اسلامی از مسدود شدن دسترسی به این پول پس از اعمال دوباره تحریم‌های آمریکاست.
در این گزارش هم‌چنین آمده است که ایران به نهاد ناظر مالی در آلمان (بافین) گفته‌است به مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو (۳۵۰ میلیون دلار) نیاز دارد تا از آن برای تأمین ارز مورد نیاز مسافران ایرانی خارج کشور استفاده کند.
وزارت دارایی آلمان در همان روز اعلام کرد که در حال بررسی این درخواست ایران است.
پس از اعلام این خبر، ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، در مصاحبه با این روزنامه گفت: «ما بالاترین سطوح دولت آلمان را به دخالت در این امر و توقف این برنامه تشویق می‌کنیم.»
خبرگزاری رویترز می‌نویسد که ریچارد گرنل از زمان ورودش به برلین در ماه مه امسال، نسبت به سفیر پیشین آمریکا رویکرد برجسته‌تری اتخاذ کرده‌است؛ رویکردی که برخی از سیاستمداران آلمانی آن را به چشم «دخالت در سیاست‌های داخلی آلمان» می‌بینند.
این خبرگزاری می‌نویسد که یک سخنگوی وزارت دارایی آلمان روز دوشنبه گفت که مقام‌های آلمانی در حال بررسی درخواست ایران هستند، اما این وزارتخانه در مورد درخواست ریچارد گرنل هنوز واکنشی نداشته‌است.
واشینگتن با خروج از برجام در اردیبهشت ماه اعلام کرد که تحریم‌های لغو شده علیه ایران دوباره اعمال خواهند شد. آمریکا همچنین از همه کشورها خواسته‌است تا آبان ماه سال جاری به خرید نفت از ایران پایان دهند.
گزارش روزنامه بیلد دو روز پس از آن انتشار یافت که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، خبر مسدود شدن بخشی از دارایی‌های ارزی ایران در آلمان را تکذیب کرده و گفته بود که مناسبات اقتصادی دو کشور مسیر عادی خود را طی می‌کند.
پیش از آن محمد دهقان، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در گفت‌وگو با فارس از توقیف و بلوکه شدن بخشی از دارایی‌های ارزی ایران در آلمان خبر داده بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر