مزدوران را بشناسید که در سرکوب مردم ایران دست دارند

مزدوران را بشناسید که در سرکوب مردم ایران دست دارند

۱۳۹۴ فروردین ۴, سه‌شنبه

پرونده‌ی هسته‌ای ایران آمانو: همکاری ایران در ماه‌های گذشته بسیار محدود بود


پرونده‌ی هسته‌ای ایران

آمانو: همکاری ایران در ماه‌های گذشته بسیار محدود بود

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران در ماه‌های اخیر برای شفاف‌سازی ابعاد احتمالا نظامی فعالیت‌های هسته‌ای خود همکاری لازم را نکرده است. او پیشتر نیز به این خاطر از ایران انتقاد کرده بود.
یوکیا آمانو ابراز تاسف کرد که مسئولان جمهوری اسلامی برای پاسخ ‌دادن به پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ابعاد احتمالا نظامی برنامه‌های اتمی این کشور همکاری محدودی داشته‌اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمانو روز دوشنبه (۳ فروردین/ ۲۳ مارس) در حاشیه اجلاس بنیاد صلح کارنگی در واشینگتن تاکید کرد که به دلیل همکاری ناکافی ایران، پیشرفت بازرسان آژانس در ماه‌های گذشته بسیار محدود بوده است.

آمانو گفت، آژانس می‌تواند پایبندی ایران به مفاد توافق‌نامه هسته‌ای موقت ژنو (آذرماه ۹۲) را تائید کند اما قادر نیست اطمینان دهد مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده‌ای در این کشور موجود نباشد.

بیشتر بخوانید: صفحه ویژه پرونده هسته‌ای ایران

ابهام‌های باقیمانده
مدیرکل آژانس تصریح کرد که این نهاد پرسش‌هایی را در باره ابعاد احتمالا نظامی برنامه‌های هسته‌ای ایران ارائه کرده که همچنان به تمام آنها پاسخ داده نشده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی ابعاد برنامه‌های هسته‌ای ایران و اظهار نظر درباره آن ۱۸ پرسش مطرح کرده و معتقد است که ایران به دو پرسش آخر پاسخ کافی نداده است.

این دو پرسش به "موضوع انفجارهای قوی و محاسبات و انتقالات نوترونی" مربوط می‌شود که می‌تواند کاربرد غیرصلح‌آمیز داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ۳۷۸ قانونگذار آمریکا در باره توافق با ایران به اوباما هشدار دادند
آمانو حدود سه هفته پیش نیز در پایان نشست شورای حکام آژانس در یک نشست خبری گفته بود، "همکاری ایران با آژانس کند است"، و لازم است موضوع‌های باقی‌مانده میان ایران و آژانس در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف شود.

مدیرکل آژانس افزود، اما این کار مستلزم همکاری ایران و ارائه به‌موقع مجوزهای لازم برای دسترسی به تمامی اطلاعات، اسناد، سایت‌ها، مواد و اشخاص در ایران، مطابق با درخواست آژانس است.

بیشتر بخوانید: جان کری: بدون همکاری کامل ایران توافقی در کار نخواهد بود

انتقاد و خوش‌بینی
به گفته آمانو روشن شدن موضوع "ابعاد احتمالا نظامی" برنامه‌های هسته‌ای ایران ضرورت دارد و می‌تواند به اعتماد‌سازی در مورد ماهیت این برنامه‌ها یاری رساند.

او در عین حال نسبت به رسیدن به تفاهم با ایران ابراز خوش‌بینی کرده و می‌گوید در جریان چنین همکاری‌هایی با تمام کشورها، مشکلاتی بروز می‌کند اما دلیل خاصی وجود ندارد که مانع تفاهم باشد.

آمانو خاطر نشان کرد که در صورت امضای توافق‌نامه نهایی هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ نیز بازرسان این نهاد به کارشان ادامه می‌دهند و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را زیر نظر خواهند داشت.

از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) به‌شکل فشرده و گسترده‌ای به جریان افتاد و در نوامبر ۲۰۱۳ به توافق شش ماهه میان دو طرف انجامید.

برای دستیابی به توافق جامع، مذاکرات دو بار تمدید شد که ۳۱ ژوئن ۲۰۱۵ آخرین مهلت تعیین شده است. دو طرف امیدوارند تا پایان ماه مارس (۱۱ فروردین) درباره کلیات به توافق نهایی برسند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر