آمریکا دانشگاه آمریکایی بیروت AUB را به دلیل ارتباط با حزب‌الله لبنان که از سوی ایالات متحده به عنوان گروهی تروریستی شناخته شده و تحت تحریم این کشور است، 700 هزار دلار جریمه کرد.
سایت روزنامه لبنانی الاخبار، یکشنبه 26 مارس گزارش داد دانشگاه آمریکایی بیروت اعلام کرد که با وزارت دادگستری آمریکا به توافقی رسیده است که براساس آن به طرف آمریکایی 700 هزار دلار جریمه پرداخت خواهد کرد.
بنا بر این گزارش، اعتراض آمریکا به دوره های آموزشی دانشگاه آمریکایی بیروت است که افرادی از کارکنان رادیو النور و شبکه المنار وابسته به حزب الله لبنان در آن‌ها شرکت کرده بودند.
همچنین سایت اینترنتی دانشگاه به موسسه جهادالبناء (جهاد سازندگی) لبنان (ثبت شده در فهرست تحریم های آمریکا) مرتبط شده بود.
دانشگاه آمریکایی بیروت گفته است که مدرسین و کارکنانش را تحت آموزش قرار خواهد داد تا قوانین آمریکایی و لبنانی را به خوبی رعایت کنند.
بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، دانشگاه آمریکایی بیروت که از کمک های مالی آمریکا استفاده می‌کند، تدابیری مانع از ارائه کمک‌های مالی به موسسات تحت تحریم آمریکا شودرا اتخاذ نکرده است.
جان کیم دادستان منطقه منتهن نیویورک در این باره گفته است: «در طول سال‌های اخیر دانشگاه آمریکایی بیروت کمک‌های بلاعوضی از آژانس آمریکایی توسعه بین المللی دریافت می‌کرد، اما این دانشگاه در اتخاذ اقدامات مسوولانه برای تضمین عدم ارائه کمک‌های مالی به سازمان‌های تحت تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا موفق نبود».
بنا بر این اعلام، دانشگاه آمریکایی بیروت، ضمن قبول پرداخت جریمه پذیرفته است که رفتار نادرستی داشته و موافقت کرده تدابیر پیشگیرانه‌ای برای عدم تکرار اتفاقات گذشته اتخاذ کند.
دانشگاه آمریکایی بیروت هم اعلام کرد که با این با وزارت دادگستری آمریکا توافق کرده اما اقدامات قبلی‌اش براساس اهمال یا عمدی نبوده است.
دانشگاه آمریکایی در سال 1866 در بیروت تاسیس شد و مهمترین و معتبرترین دانشگاه لبنان به شمار می‌رود.