مزدوران را بشناسید که در سرکوب مردم ایران دست دارند

مزدوران را بشناسید که در سرکوب مردم ایران دست دارند

۱۳۹۷ فروردین ۲۳, پنجشنبه

مهم وخواندنی از جزئیات اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه ،ایران مسئله اصلی ترامپ است- کارشناس سیاست خارجی آمریکا:

مهم وخواندنی از جزئیات اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه ،ایران مسئله اصلی ترامپ است- کارشناس سیاست خارجی آمریکا:

یوزف برامل، کارشناس آلمانی مسائل مربوط به سیاست خارجی آمریکا یوزف برامل، کارشناس آلمانی مسائل مربوط به سیاست خارجی آمریکا

در پی انتشار خبر حمله شیمیایی اخیر به دوما در سوریه، ترامپ از واکنش شدید امریکا سخن گفته است. یوزف برامل، کارشناس سیاست خارجی آمریکا بر این باور است که موضوع اصلی دولت ترامپ مقابله با ایران و نقش این کشور در منطقه است.
بخش آلمانی دویچه وله در ارتباط با حمله شیمیایی احتمالی در غوطه شرقی با یوزف برامل، کارشناس سیاست خارجی آمریکا گفت‌وگو کرده است. این کارشناس معتقد است که واکنش آمریکا در قبال حمله شیمیایی اخیر هر چه باشد، باید توجه داشت که برای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مهمترین چیز مقابله با ایران و نفوذ این کشور در منطقه است.
دویچه وله: دونالد ترامپ گفته است که آمریکا در قبال حمله شیمیایی اخیر در غوطه شرقی واکنش نشان خواهد داد. به باور شما، آمریکا چه گزینه‌هایی در این رابطه دارد؟
برامل: به باور من آمریکا به حمله هوایی در سوریه اقدام خواهد کرد. اما این بار، حمله هوایی آمریکا شباهتی به حمله سال گذشته نخواهد داشت. سال گذشته نیز آمریکا پس از استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه دست به حمله هوایی زده بود.
اما این بار حمله آمریکا صرفا جنبه‌ی نمادین نخواهد داشت. در آن هنگام، ترامپ مایل بود به همگان ثابت کند که عروسک خیمه‌شب‌بازی روسیه نیست. اما در عین حال، ترامپ در آن زمان با احتیاط اقدام به این حمله کرد و پیشاپیش روسیه را در جریان برنامه خود قرار داد. و روسیه نیز به مقامات دولت سوریه در این باره اطلاع‌رسانی کرد. این بار اما، آمریکا بدون اینکه به روسیه اطلاع دهد، دست به حمله هوایی خواهد زد.
دویچه وله: ترامپ تهدید کرده است که متحدان دولت سوریه نیز این بار هزینه کلانی خواهند پرداخت. به نظر شما روسیه و ایران باید نگران چه چیزی باشند؟
برامل: بیش و پیش از همه ایران باید منتظر واکنش آمریکا باشد. این کشور به دلایل دیگری نیز مورد توجه دولت آمریکا قرار دارد. این احتمال وجود دارد که آمریکا مواضع آن دسته از نیروهای سوریه که از حمایت و پشتیبانی ایران بهره‌مند هستند را بمباران کند. حتی پل هوایی این نیروها که بخشی از آن در حریم هوایی عراق واقع است، نیز می‌تواند هدف این عملیات باشد.
دویچه وله: آمریکا به باور شما چه اقداماتی علیه روسیه انجام خواهد داد؟
برامل: این اقدامات محدود خواهد بود. برخلاف ایران، امکانات ناظر بر عملیات نظامی آمریکا علیه روسیه بسیار محدود است و ترامپ بیشتر به تحریم اقتصادی علیه روسیه می‌اندیشد و آن هم تنها به میزانی که موقعیت او در سیاست داخلی آمریکا به مخاطره نیافتد. به هر روی، تحقیقات رابرت مولر، مامور ویژه اف‌بی‌آی در رابطه با تماس‌های احتمالی تیم انتخاباتی ترامپ با مقامات روسیه کماکان ادامه دارد.
دویچه وله: پس چرا باید ایران برخلاف روسیه هدف اقدامات شدید آمریکا قرار گیرد؟
برامل: به باور من، سوریه برای آمریکا حکم یک میدان فرعی نبرد با ایران را دارد. اقدام بعدی دولت آمریکا، خروج از توافق هسته‌ای با ایران در ماه مه خواهد بود. این موضوع می‌تواند منجر به تشدید رویارویی با ایران شود. دخالت‌های ایران در سوریه می‌تواند زمینه‌های روانی و همچنین ژئوپلیتیک رویکرد آمریکا در قبال این کشور را فراهم کند. و در این رابطه ما نباید این نکته را از یاد ببریم که ترامپ جان بولتون که از مخالفان جدی دولت ایران است را به مقام مشاور امنیت ملی خود برگزیده است. به باور من موضوع خیلی جدی است.
یوزف برامل، کارشناس آلمانی مسائل مربوط به سیاست خارجی آمریکا یوزف برامل، کارشناس آلمانی مسائل مربوط به سیاست خارجی آمریکا
دویچه وله: رئیس جمهور آمریکا اخیرا اعلام کرده بود که پس از پیروزی بر نیروهای وابسته به "دولت اسلامی" (داعش) اقدام به خروج نیروهای نظامی خود از سوریه خواهد کرد. به نظر شما، تهدیدهای اخیر ترامپ را چگونه می‌توان در سایه سیاست خروج نیروهای آمریکا از سوریه توضیح داد؟
برامل: من تناقضی در این مورد نمی‌بینم. ترامپ مایل است نیروهای زمینی خود را از سوریه عقب براند. حال آنکه در اقدامات تلافی‌جویانه نسبت به استفاده از سلاح‌های شیمیایی، آمریکا تصمیم دارد اقدام به حمله هوایی کند.
دویچه وله: آیا با توجه به اقدامات دولت آمریکا در رابطه با بحران سوریه، می‌توانیم از یک سیاست راهبردی و درازمدت آمریکا در قبال سوریه سخن گفت؟
برامل: بله چنین سیاستی قابل‌تشخیص است. همان گونه که پیش‌تر گفتم، باور من این است که موضوع اصلی برای دولت آمریکا مقابله با ایران و نفوذ این کشور در منطقه است. و افزون بر آن، هر چه فشار بر دونالد ترامپ در خاک آمریکا افزایش یابد، احتمال دست زدن به جنگ علیه ایران افزایش می‌یابد. فراموش نکنیم که انتخابات کنگره آمریکا در ماه نوامبر برگزار می‌شود. بدترین چیزی که می‌تواند برای ترامپ اتفاق بیافتد این است که او هم در مجلس نمایندگان و هم در سنا اکثریت خود را از دست بدهد. در چنین شرایطی دست زدن به یک جنگ علیه دشمنی خارجی می‌تواند زمینه‌های همراهی نمایندگان هر دو حزب آمریکا را به سود ترامپ فراهم سازد. در شرایطی که پای تهدید امنیت ملی آمریکا به میان آید، صاحبان حق رای در آمریکا می‌توانند در سایه یک حرکت متحد میهن‌پرستانه و در حمایت از فرمانده اصلی نیروهای نظامی از انتخابات کنگره صرف‌نظر کنند. و این درست شبیه همان اقدامی است که جورج بوش پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به آن دست زد
دویچه وله

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر